Z Biblią na każdy dzień

Zapraszamy do wspólnej lektury Pisma Świętego w ciągu 1 roku. Jak ktoś w styczniu nie zaczął to niech się nie martwi, może zacząć od dzisiejszego dnia. Przecież nie trzeba skończyć czytać Pisma Świętego z dniem 31 grudnia. Bóg pragnie byśmy nieustannie się karmili Jego Słowem. On pragnie poprzez swoje Słowo nas leczyć, dotykać naszych serc, przemieniać, umacniać, zbawiać. Plan czytania w formie tabelki na poszczególne miesiące. Plik do ściągnięcia Schemat zaczerpnęliśmy z książeczki Wydawnictwa Karmelitów Bosych „Biblia na co dzień. Propozycja lektury całego Pisma Świętego w Roku Wiary”, Kraków 2012.
JAK CZYTAĆ BIBLIĘ WEDŁUG SCHEMATU ROCZNEGO Posługując się rocznym planem czytania Słowa Bożego, możesz przeczytać całą Biblię w ciągu jednego roku, a ponadto niektóre z jej ksiąg (Ewangelie) dwukrotnie. Proponowana tu lektura przebiega nie zawsze w kolejności, w jakiej poszczególne księgi umieszczono w Biblii; często raczej w kolejności wydarzeń. Na przykład księgi historyczne czytać będziemy równolegle z księgami proroków, którzy działali w czasach królów. Czytanie możesz zacząć w jakimkolwiek dniu roku. Czytając codziennie wyznaczone rozdziały, po roku przeczytasz całość Biblii. Co robić, gdy któregoś dnia nie zdołasz przeczytać wyznaczonych tekstów?
Niech Szatan nie kusi Cię zniechęceniem ani wybujałą ambicją. Nie martw się! Jeśli nadmiar obowiązków lub nawet zaniedbania nie pozwoliły Ci przeczytać wybranych rozdziałów Biblii, zaznacz sobie te fragmenty, kontynuuj lekturę, a do opuszczonych tekstów powrócisz, gdy będziesz miał więcej czasu. Jak czytać? Zacznij od modlitwy do Ducha Świętego, który jest głównym autorem tej księgi, i proś Go, aby otworzył Ci bramy Pisma i dał Ci czytać sercem i umysłem. Uczyń swoją modlitwą słowa PSALMU - zaproponowany schemat zawsze rozpoczyna się psalmem lub jego fragmentem. Następnie sięgnij do PRAWA BOŻEGO (Pięcioksiąg, księgi mądrościowe i historyczne). Potem czytaj PROROKÓW, a wreszcie EWANGELIE i fragmenty z LISTÓW APOSTOLSKICH. Pamiętaj, ten sposób czytania ma na celu zapozna¬nie Cię w możliwie krótkim czasie z całością Biblii. Nie zniechęcaj się więc nadmiarem tak różnorodnych treści (cztery rozdziały dziennie). Nie trap się, że wiesz tak mało, że nic nie pamiętasz. W następnym roku, po przeczytaniu Biblii, będziesz mógł zająć się głębszym studiowaniem poszczególnych ksiąg, może tylko Nowego Testamentu. Nie pragnij zdobyć wszystkiego od razu! Podkreślaj lub przepisuj wersety, które przy czytaniu przemówiły do Ciebie. Jeśli możesz, ucz się ich na pamięć. Rozważaj je podczas modlitwy, medytacji, powtarzaj pośród codziennych spraw (włącz je w modlitwę trwania w Bożej obecności, jeżeli ją praktykujesz), a jeśli lubisz - śpiewaj, stwórz dla nich własną melodię. Przejdź od lektury Słowa do modlitwy. „Pismo [jest] przez Boga natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do wychowania w sprawiedliwości" (2 Tm 3,16). Po codziennej lekturze zastanów się i odpowiedz sobie na pytania, które stawiają przed Tobą fragmenty przeznaczone na dany dzień: W co Jezus chce, abym uwierzył? Co Jezus pragnie skorygować w moim życiu, co powinienem przestać czynić? Co Jezus chce, abym zaczął czynić? Zapisz swoje refleksje w osobistym dzienniku, jeśli go prowadzisz. Na koniec ostatnia wskazówka. Nie obawiaj się od¬czytywać sensu Pisma dla siebie samego. Tam, gdzie jest mowa o Izraelu, ludzie wybranym, Jerozolimie, Syjonie - tam możesz wstawić rzeczywistość Kościoła lub siebie samego, według następującego przykładu. Tak, jak Izrael był podzielonym królestwem, tak samo Ty często jesteś wewnętrznie podzielony. Krwawe wojny opisywane w Starym Testamencie mogą Ci powiedzieć o determinacji, z jaką możesz dziś walczyć o chwałę królestwa Bożego; o miłości, z jaką powinieneś zapominać o sobie, zmagać się z egoizmem, pychą, powstawać ze swoich słabości... Gdy Bóg kieruje słowo do jakiegoś proroka, osoby czy narodu, Ty wstawiaj tam swoje imię, np. czytając Księgę Powtórzonego Prawa: „Słuchaj Izraelu, Pan jest naszym Bogiem!", czytaj: „Słuchaj, Piotrze (Ewo, Krystyno...), Pan jest twoim Bogiem!" Słowo Boże nie jest martwe, Bóg kieruje je do Ciebie tu i teraz.
Przygotował ks. Wojciech Mazur |