Strona Główna · Msze Św. i Nabożeństwa · Ogłoszenia parafialne · Termomodernizacja · Termomodernizacja 2 · Szukaj Marca 29 2023 15:36:03
Nawigacja
Informacja o Parafii
  Informacje Ogólne
  Historia Parafii
  Duszpasterze
  Siostry Zakonne
  Msze Św. i Nabożeństwa
  Poradnia rodzinna
  Skupienie dla narzeczonych
  Konferencje przedmałżeńskie
  Biblioteka

Ważniejsze Wydarzenia
  Światowe Dni Młodzieży 2016
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008

Patron Parafii

Grupy Parafialne
  Akcja Katolicka
  Apostolat Modl.za Kapłanów
  Diakonia Modlitwy
  Domowy Kościół
  Grupa AA i klub "Ostoja"
  Krąg Biblijny "Anna"
  Krąg Biblijny "Józef"
  Krew Chrystusa
  Legion Maryi
  Lektorzy
  Ministranci
  MDM
  Neokatechumenat
  Oaza Dzieci Bożych
  Przyjaciele Oblubieńca
  Róża Różańcowa za Dzieci
  Różaniec za Rodziców
  Skauci Europy

Muzykowanie Parafialne

Życie Duchowe
  Duch Święty
  Eucharystia
  Rodzina
  Rozeznanie Duchowe
  Słowo Boże
  Posługa Uwalniania

Sakramenty i sakramentalia
  Chrzest Święty
  Bierzmowanie
  Eucharystia
  Sakrament pokuty
  Namaszczenie chorych
  Małżeństwo
  Pogrzeb

Msza Święta

Galeria Foto

Galeria Video

Galeria Audio

Polecamy

Redakcja

Archiwum

Grupy - Skauci Europy

SHK ,,ZAWISZA'' FEDERACJA SKAUTINGU EUROPEJSKIEGO


Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego jest ruchem wychowawczym, posługującym się metodą harcerską, opartym na zasadach religii rzymsko-katolickiej oraz uczestniczącym w wielkiej wspólnocie wiary i działania, jaką jest Skauting Europejski. Przy naszej parafii działa on już od kilkunastu lat. Nosimy błękitne mundury oraz fioletowo - żółte chusty. Praca drużyny w ciągu roku opiera się na wysiłku zastępów - na cotygodniowych zbiórkach i rajdach. Życie zastępów nigdy nie biegnie monotonnie: zabawa, praca, gra, rozmowa, sport - wszystko ma tu swoje miejsce i czas. Chcemy, żeby każdy czuł się tu jak u siebie. Z dnia na dzień chcemy być lepsi, bawić się, uczyć, pogłębiać swoją wiarę, osobowość, kształtować charakter. Chcemy także pracować dla naszej parafii, miasta, chcemy nieść pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebują. Co kilka tygodni spotykamy się by przeżyć przygodę całą drużyną. Wspólnie wyjeżdżamy też na zimowiska, biwaki oraz obozy letnie.


Jeśli masz co najmniej 12 lat i chcesz do nas dołączyć zapraszamy Cię na zbiórkę. Spotykamy się w każdą sobotę o godzinie 11.00 w salce św. Wojciecha w dolnym kościele.

Zdjęcia z różnych wydarzeń w których braliśmy udział.

HARCERZE NA SŁUŻBIE W MADRYCIE

"Życie harcerskie to służba. Dlatego, gdy pojawiła się możliwość pomocy podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie nie wahaliśmy się ani chwili. Spakowaliśmy plecaki i ruszyliśmy na spotkanie z Ojcem Świętym.

Nasza Federacja po raz pierwszy była oficjalnym współorganizatorem tego wydarzenia. Ponad 2 tysiące skautów z całej europy spotkało się w Madrycie, by założyć koszulki wolontariusza i przez tydzień służyć pielgrzymom. Nasze zadania były bardzo różne: udzielaliśmy informacji na stacjach metra, w parkach, na placach spotkań, rozdawaliśmy jedzenie, pomagaliśmy poszczególnym grupom dotrzeć do wyznaczonych miejsc, dawaliśmy świadectwa w madryckich parafiach i wiele, wiele innych. Wszędzie dało się wyczuć ogromny entuzjazm młodych ludzi, którzy pomimo różnic kulturowych i językowych fantastycznie się rozumieli. Spotkaliśmy ludzi z Kanady, Kongo, z Dominikany, Brazylii, Francji, Słowacji, a nawet z naszej parafii".


Wędrówki harcerek i harcerzy szlakiem św. Jakuba

Nasza wędrówka rozpoczęła się w Lourdes w święto Przemienienia Pańskiego. Tego dnia miała zacząć się także przemiana naszego serca, byśmy wyraźniej widzieli Boga i jego Miłość do nas. Prawie 400 harcerek i harcerzy, w tym nasi parafianie, wędrowało szlakiem św. Jakuba, by za jego wstawiennictwem, u jego grobu w Santiago de Compostela, oddać wszystkie swoje troski Bogu.

Codziennie rozpoczynaliśmy wędrówkę od Mszy Świętej odprawianej przez naszych duszpasterzy. Szliśmy w małych grupach po kilkanaście osób. Gościnność i otwartość ludzi spotkanych na szlaku była ogromna. Jeszcze większa stawała się w momencie, gdy słyszeli, że przybywamy z Polski, ojczyzny Jana Pawła II. Droga przez Pireneje nie była łatwa, więc każdy uśmiech i życzliwy gest ze strony mieszkańców był dla nas ogromnym wsparciem. Betharram, Miffaget, Aren, Saint Jean Pied de Port to tylko mała część odwiedzonych przez nas miejsc. Na kilka dni przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży spotkaliśmy się wszyscy w Santiago. Tam śpiewając pieśń Tyś jest Chrystus weszliśmy do katedry. Było to dla nas wszystkich ogromne przeżycie. Odkryliśmy na nowo, że Chrystus jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem.


Relacja z pobytu harcerek we Francji

W dniach 7-14 kwietnia harcerki z Kraśnika miały okazję przebywać we Francji u tamtejszych harcerek. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu oraz do przeczytania relacji Uli Paluch, drużynowej 2. Drużyny Kraśnickiej FSE, z tego pasjonującego tygodnia:
W marcu, gdy zrodził się szalony pomysł tej podróży, nikt nie spodziewał się, że będzie ona tak długa i pozwoli na odwiedzenie tylu miejsc. W dniach 7-14 kwietnia zastępowe z Kraśnika na własnej skórze mogły poznać czym jest wymiar europejski skautingu.


W czwartek, dzięki pomocy sponsorów, rozpoczęłyśmy tygodniową wizytę u francuskich harcerek. Najpierw długa podróż do Krakowa, potem lot do Paryża i szybki przejazd do Wersalu. Pomimo zmęczenia nie mogłyśmy się oprzeć pokusie spaceru uroczymi, francuskimi uliczkami.

Drugi dzień rozpoczęłyśmy od typowego francuskiego śniadania - bagietki ze słodkimi dodatkami. W ciągu następnych kilku godzin pokonałyśmy wiele kilometrów wśród paryskich zabytków i dzieł sztuki. Rozpoczęłyśmy od Luwru. Tam mogłyśmy dokładnie przyjrzeć się uśmiechowi Mona Lizy oraz skrzydłom Nike z Samotraki. Nie zraziła nas długa wędrówka przez miasto, by ujrzeć z bliska wieżę Eiffela. Byłyśmy również w katedrze Notre Dame Paris oraz uczestniczyłyśmy w Drodze Krzyżowej i nocnym czuwaniu młodzieży w bazylice Sacré-Coeur w Montmartre.

W sobotę wybrałyśmy się do Wersalu, tam francuskie harcerki opowiadały nam o historii Francji i oprowadzały po pięknych ogrodach. A wieczorem byłyśmy już w drodze do oddalonego o ponad 200km od Paryża Bretteville-sur-Laize. W tej niewielkiej miejscowości biwakowałyśmy wspólnie z harcerkami z Lublina oraz Wersalu przez 4 dni. Zastępowa zastępu Colibri przygotowała dla nas olimpiadę sportową oraz niesamowitą grę nocną.

W niedzielę wraz z harcerkami oraz harcerzami z Wersalu uczestniczyłyśmy we Mszy Świętej w tamtejszym kościele. Ostatnie dwa dni spędziłyśmy na spotkaniu drużynowych z północnej Francji. Wraz z nimi uczestniczyłyśmy we wspaniałych ogniskach, w czasie których wystawiano przedstawienia jakich nie powstydzili by się najlepsi reżyserzy. Wspólnie poszukiwałyśmy także jadalnych kasztanów w pobliskim lesie oraz poznawałyśmy tajniki francuskiej kuchni.

Ten tydzień był niesamowity. Uświadomił nam, że pomimo dzielących nas odległości, nie tylko w Polsce, ale w całej europie są harcerki, takie jak my, które noszą takie jak my mundury i mają takie same jak my ideały. Dni spędzone we Francji na pewno pozostaną na zawsze w naszej pamięci.

Ula Paluch, drużynowej 2. Drużyny Kraśnickiej FSE


GALERIA
Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego

26 marca w Pliszczynie harcerki i harcerze z lubelskich środowisk ( w tym harcerki i harcerze z naszej parafii) uczestniczyli w Dniu Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego. Pierwszy raz nasza drużyna spotkała się także z nowo powstałym zastępem Wiewiórka z Zakrzówka.

Oto relacja Kasi Stańko, zastępowej zastępu Wiewiórka:

"Cały tydzień utrzymywała się piękna wiosenna pogoda, niestety tego dnia spadł śnieg. Pielgrzymowałyśmy więc pośród zimowego krajobrazu. 0 11.00 rozpoczęły się przygotowania do liturgii. Miał ją koncelebrować śp. abp. Józef Życiński. Wierzymy, że mimo wszystko towarzyszył nam On w tym wyjątkowym wydarzeniu. W czasie Mszy Świętej nasza drużyna zaniosła do ołtarza dary ofiarne: chusty jednostek, mapę Europy, chleb, wino i wodę. Tego dnia modliliśmy się szczególnie o rozwój naszego Stowarzyszenia w całej Europie. Do 13.00 wszyscy zdążyli już zgłodnieć. Ksiądz proboszcz zaprosił nas na pyszny bigos. Po posiłku wilczki, harcerki oraz harcerze rozpoczęli wspólne zabawy. Nie obyło się bez ubrudzenia błotem swetrów, spódnic i spodni, ale poświęcenie było jak najbardziej warte, bo atmosfera panująca na placu była wspaniała. W tym czasie nasi rodzice uczestniczyli w spotkaniu z Komisarzem Federalnym Zbigniewem Mindą. Ostatnim wydarzeniem tego dnia był apel hufców - żeńskiego i męskiego. Komisarz zwrócił się do nas z prośbą o pracę nad wynikami w nauce - ma to być nasz dowód miłości do Ojczyzny. Był to niezwykły dzień - wyjechałyśmy pełne niezapomnianych wrażeń."

 

 


Harcerze 2010

W pierwszy weekend września nasza drużyna oficjalnie rozpoczęła nowy rok pracy harcerskiej. Już w sobotę nasze Zastępowe wraz z Drużynową udały się do Sanktuarium w Wąwolnicy, gdzie przez całą noc rozdawały pielgrzymom, przybyłym by uczcić 32. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Kębelskiej, gorącą herbatę. Reszta drużyny dojechała w niedzielę. W południe uczestniczyłyśmy we mszy świętej koncelebrowanej przez abp Józefa Życińskiego. Po mszy odbył się apel Chorągwi. Uczestniczyły w nim dziewczyny z Lublina, Chełma, Kraśnika, Łęcznej, Puław i Nałęczowa, a także chłopcy z Puław i Warszawy. W czasie apelu odbyło się mianowanie naszej Drużynowej – druhny Uli, a także przejście z drużyny do Ekipy Młodych Przewodniczek – Gosi i Patrycji. Dziewczyny dostały nowe czerwone chusty i będą przygotowywać się do zostania szefowymi. Również dwie harcerki – siostry Zuzia i Justyna z zastępu Jaszczurka - złożyły Przysięgę Wierności. Służbę Przybocznej w naszej drużynie podjęła także druhna Kasia, wieloletnia zastępowa zastępu Wapiti. Na koniec apelu wspólnie wzniosłyśmy okrzyk „Ad Mariam Europa”, a nasze berety poszybowały w górę. Wzmocnione wspólnie spędzonym czasem i z mnóstwem pomysłów na nadchodzący rok wróciłyśmy do Kraśnika.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Macieja Zagrajka, drużynowego 7.DWa.

GALERIA


Relacja z żałoby narodowej

Już w dniu katastrofy, a także przez kolejne dni, od wczesnych godzin porannych tysiące ludzi przychodziło pod Pałac Prezydencki, by oddać hołd ofiarom. W tym czasie harcerki i harcerze wszystkich organizacji, także działający przy naszej parafii Skauci Europy, pełnili warty honorowe i pomagali przy służbie porządkowej. Chęć niesienia pomocy, ale także po prostu chęć bycia w tym szczególnym dla wszystkich Polaków w tym momencie miejscu była ogromna. Do warszawskich harcerzy i harcerek dołączali młodzi ludzie z Rawy Mazowieckiej, Garwolina, Pilawy, Radomia, Puław, Skarżyska, a także Kraśnika. Pomimo zmęczenia, każdego dnia przychodziliśmy znowu pod Pałac Prezydencki, by stać na wartach i układać lampki oraz kwiaty, które podawali nam ludzie stłoczeni przed Pałacem Namiestnikowskim.
Sobotnia służba na pl. Piłsudskiego podczas uroczystości żałobnych była dla nas niezwykłym momentem braterstwa pomiędzy wszystkimi organizacjami harcerskimi w Polsce. Ta jedność miała jeszcze większe znaczenie z tego powodu, że właśnie w tym roku obchodzimy 100 lecie harcerstwa w Polsce. W sobotę część z nas była również w Krakowie. Od godziny 12.00 pełniliśmy wartę honorową pod Krzyżem Katyńskim, rozdawaliśmy polskie flagi i porządkowaliśmy znicze. Nasza służba trwała do północy. W niedzielę, w oczekiwaniu na rozpoczęcie pogrzebu uczestniczyliśmy w czuwaniu modlitewnym odmawiając różaniec i śpiewając pieśni. Podczas liturgii, która rozpoczęła się o 14.00, pięknie prezentowało się 19 sztandarów naszego Stowarzyszenia powiewających na wietrze i oddających hołd parze prezydenckiej. Wsłuchując się w bicie Dzwonu Zygmunta, który przez wieki bił w najważniejszych dla Ojczyzny chwilach, minutą ciszy uczciliśmy pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
Był to dla nas niezwykły czas. Mamy świadomość ogromnej wagi wydarzeń ostatnich tygodni. Czas ten skłonił nas do refleksji nad naszą służbą, ale dał nam też ogromną siłę i chęć do działania.

Ula Paluch Szymon Górski


Biwak ekspresji.
W dniach 29-30 listopad w naszej parafii harcerze z naszej, i nie tylko z naszej parafii uczestniczyli w biwaku ekspresji.

GALERIA
 

Akt zawierzenia naszej parafii i miasta Kraśnik Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski.

Losowa fotografia
Przetłumacz stronę

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?